Občanům, kteří se zajímají o partyzánské hnutí a jeho výsledky ve 2. světové válce ví, že v katastru obce Cikháj na Fryšavském kopci nedaleko Žákovy hory sídlil štáb partyzánské brigády M. J. Hus. Na tomto místě byl v roce 1975 odhalen Památník a obnovena chatka. V ní pobývali partyzáni a konaly se porady štábu. Po tragedii štábu v blízkosti Leškovic na Havlíčkobrodsku pobýval v těchto místech štáb oddílu Kirov. V roce 1975 se v Cikháji sešly všechny partyzánské oddíly, které působily v prostoru Žďárských vrchů, čeští a ruští partyzáni. Byli přítomni velitelé mnoha partyzánských skupin v čele N. Kolesnikem, majorem Melničukem, V. Kadlecem – Ivanem Hrozným a mnoho dalších českých a ruských partyzánů ze Sovětského svazu a z vesnic a měst z okolí Ždárských vrchů Zúčastnili se odhalení všech Památníků v katastru obce Cikháj a v obci samotné.
Místo se stávalo cílem setkání mladé generace, turistů a odbojářů. Poseděli a pobesedovali v chatce s bývalými partyzány, opékali špekáčky. Jak ubíhala léta, docházelo k devastaci chatky i Památníků. Nejednou kdosi neznámý odcizil pamětní desku s nápisem. Před několika léty došlo z iniciativy tehdejšího předsedy OV ČSBS inž. pplk.v.v. Koutenského k obnovení nápisu na kamenném Památníku. Časem se, vlivem deštů a sněhu, nápis ztrácel.
Není to tak dlouho, co lesní hajný Kinského hospodářství z Kocandy oznamoval, že k místu Památníku chodí mnoho lidí, ale prostor je zdevastovaný. Nabídl pomoc. Spolu s představiteli Kinského hospodářství a obecním úřadem Cikháj zorganizoval obnovu tohoto památného místa. Poděkovat je třeba panu Jiřímu Bínovi, hajnému, který vše koordinoval, ing. Miroslavu Matouškovi z Kinského hospodářství za materiální pomoc, Miroslavu Šmídovi důchodci z Cikháje a JUDr. Josefu Krkoškovi chalupáři z Cikháje. Odvedli obrovskou práci bez jakýchkoliv nároků. Místo je upravené a turisté, občané, si mohou na tomto památném místě připomínat složité a těžké období Protektorátu Čechy a Morava, složitou práci českých a ruských partyzánů v boji proti německým fašistům. Díky vám milí přátelé!
Dr. Rudolf Hegenbart